oryginalny temat

Dziś Tłusty Czwartek. Od rana objadamy się, pączkami czy faworkami. To jeden z moich ulubionych dni w roku. Dziś zapominam o obiecanych ćwiczeniach czy diecie. Dziś kalorie się nie liczą, liczy się liczba zjedzonych pączków. Jak co roku mama uwielbi piec słodkości z tej okazji. I tym razem nie zawiodła. Czekaja na nas trzy talerze pączków, faworków i oponek wypełnionych po brzegi. 

Ale czy wiemy skąd wzięła się tradycja jedzenia pączków w Tłusty Czwartek? Czy w ogóle wiemy skąd się wziął Tłusty Czwartek? 
"Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W Polsce oraz w katolickiej części Niemiec, wedle tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się.
Ponieważ data tłustego czwartku zależy od daty Wielkanocy, dzień ten jest świętem ruchomym. Następny czwartek jest czwartkiem po Środzie Popielcowej i należy do okresu wielkiego postu, podczas którego chrześcijanie ze względów religijnych, jako przygotowanie do Świąt Wielkiejnocy powinni zachowywać wstrzemięźliwość jako wyraz umartwienia. Może wypaść pomiędzy 30 stycznia a 4 marca.
Najpopularniejsze potrawy to pączki i faworki, zwane również w niektórych regionach chrustem lub chruścikami. Dawniej objadano się pączkami nadziewanymi słoniną, boczkiem i mięsem, które obficie zapijano wódką.
Staropolskie przysłowie mówi: Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła. Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka – w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło."
Źródło: Wikipedia
Zapewne znaczna większość z nas dobrze o tym wie, ale dla nie uświadomionych staram się jeszcze bardziej :-)

Poniżej zostawiam Wam jeszcze kilka ciekawych odnośników Jeżeli ktoś kiedyś zastanawiał się na temat dzisiejszego dnia, to zapraszam na kilka ciekawostek, 

A dla tych, którzy raczej stronią od cukru i słodkości i nawet w TEN dzień nie oprą im się, znalazłam idealny przepis na wegańskie pączki! 


Na więcej pysznych przepisów zapraszam na bloga Jadłonomia

You May Also Like

9 komentarze

 1. bardzo fajny post, przybliżyłaś mi "pączkową historię" :)
  mój blog ... KONKURS FOTO

  ReplyDelete
 2. wyglądają naprawdę smakowicie :)

  ReplyDelete
 3. Fajny pomysł na posta! W sumie to nie wiedziałam prawie nic o tej tradycji pączkowej... Za to Ty już mi przybliżyłaś tę tradycję! :)
  Co roku jem w tłusty czwartek choć jednego pączka, w końcu to tradycja!

  ♥by-sylwia.blogspot.com♥

  ReplyDelete
 4. Muszę przeczytać te ciekawostki ^^

  rilseee.blogspot.com

  ReplyDelete
 5. W sumie nigdy się nie zastanawiałam co to jest i jak powstał,poprostu był.

  Zapraszam do nas
  enjoy-lifeee.blogspot.com

  ReplyDelete
 6. Szczerze mówiąc,to nic kompletnie nie wiedziałam o tym skąd się wzięło to święto, ale już wszystko jasne :)
  Świetny przepis, podrzucę go babci :')

  http://bywikkis.blogspot.com/

  ReplyDelete