Co oznacza znak e na etykiecie produktu ?

Hej.!

     Zastanawialiście się kiedyś and tym? A ja tak. Ostatnio..w  sklepie.. Mama robiła zakupy, a ja natomiast oddaliłam się nieznacznie i swoje oczy zawiesiłam na sokach. Zauważyłam, że obok masy produkty widnieje mała, ale duża literka e. Już kilkakrotnie ją widziałam na innych produktach, więc poczytałam co to takiego ta e ;-)

"Znak e umieszczony na etykiecie produktu oznacza, że objętość lub masa produktu jest wielkością średnią. Maszyny pakujące stosowane w przemyśle spożywczym nie są w pełni dokładne i zawsze istnieje pewien margines niedokładności odmierzania ilości produktu. Jednocześnie, wiele produktów jest niejednorodnych, zawiera grudki, kawałki owoców, itp. Co powoduje, że jednakowa objętość produktu może mieć różną masę. 

 
 

Na przykład, aby producent był pewien, że 1 litrowe opakowanie soku pomarańczowego zawiera co najmniej 1 litr, maszyna rozlewająca powinna być nastawiona na 1020 ml, tj. z 2% nadwyżką. Spowoduje to jednak, że producent poniesie dodatkowe koszty wynikające z nadmiernej objętości soku rozlewanej w opakowania. Dla producenta byłoby korzystniej, aby średnia objętość soku we wszystkich opakowaniach wynosiła 1000 ml.
Znak e na opakowaniu oznacza prawnie dozwoloną średnią i dopuszczalny zakres odchyleń. Wielkości odchyleń są następujące: 
Znak e na etykiecie nie ma nic wspólnego z kodem numerycznym E lub substancjami dodatkowymi w żywności ! "

Źródło: food-info.net


Wiedzieliście? ;-)

You May Also Like

5 komentarze

 1. Zostałaś nominowana do Liebster Blog Award, więcej u mnie w poście :)
  http://worldaccordingmaggie.blogspot.com/2014/08/5-liebter-blog-award.html

  ReplyDelete
 2. Zostałaś nominowana do Liebster Blog Award, więcej u mnie w poście :)
  http://worldaccordingmaggie.blogspot.com/2014/08/5-liebter-blog-award.html

  ReplyDelete
 3. A to ciekawe. :D Nie miałam o tym pojęcia. ;) Dobrze wiedzieć czasem takie rzeczy. ;))

  ReplyDelete
 4. Nie wiedziałam, ale teraz już wiem ;)
  Fajny pomysł na post. Taki przydatny :D
  http://my-life-is-no-ordinary.blogspot.com/

  ReplyDelete